Forebyg stresssygemeldinger

FOR VIRKSOMHEDER

Workshop: Forebyg stresssygemeldinger

Et levende medarbejdermøde med aktuel viden om stress.  
I bliver klædt på til at opdage tegn på tress, og starte forebyggelse i tide.

Forebyg stress-sygemeldinger. Jeg kommer ud i jeres virksomhed, og holder en workshop, hvor jeg klæder medarbejderne på, til at opdage og forebygge stress i tiden. Langt billigere end en sygemelding.

Brug oplægget som et udvidet medarbejdermøde, hvor medarbejderne bliver klædt på til at tale om et emne, som stadig er lidt tabubelagt.


Gør det lettere og mere naturligt at tale om de tegn, der kan være i kroppen – for kun når man har viden om stresstegn, kan man gøre noget ved dem, inden belastningen tager over og gør os syge.


Medarbejderne lærer at se deres egne stresstegn, men bliver naturligt også mere opmærksomme på andres. Det kan åbne op for en god snak og et bedre samarbejde, hvor man lettere løfter i flok.

I får svar på blandt andet:

  • Hvorfor får vi hjertebanken?
  • Hvad er stresstegn?
  • Hvorfor opstår stresstegnene?
  • Hvilke tegn er alvorlige?
  • Hvor mange tegn har jeg selv lige nu?
  • Kan man få stress, selvom man ikke har for travlt?
  • Hvad kan jeg selv gøre, for at forebygge?

Vil I arbejde videre? - fortsæt mødet.
Når medarbejderne har deltaget i oplægget, kan det være godt at fortsætte snakken.

Samme dag, eller senere.


Hvor i virksomheden kan vi hente ekstra ressourcer, hvis der mangler kræfter på et område? Hvad kan vi hjælpe hinanden mere med? Hvad har den enkelte brug for mere eller mindre af?


Oplægget kan give mod til at få sagt, hvad der ligger den enkelte på sinde.


Jeg faciliterer mødet, og vi kan aftale, at jeg efterfølgende mødes med lederen. Sammen vælger vi måske at arbejde videre med nogle områder, og det kan være godt at få lavet en handleplan for det videre arbejde.

Har en enkelt medarbejder brug for mere?

Det er muligt at hjælpe den enkelte medarbejder videre med et stressforløb. Forløbet kan foregå fysisk eller online.

En tidlig indsats koster langt mindre end en sygemelding.

"Vi har haft den allerstørste fornøjelse af, at samarbejde med Bodil om et længere stresscoaching-forløb for de ansatte.

Fokus har været på forebyggelse af stress for medarbejderne og hjælp til hvordan man selv kan strukturere en hverdag. Vi har fået konkret viden om, hvordan man mærker stress, hvordan vi alle kan tage hånd om og hjælpe hinanden og ikke mindst, så har vi fået præsenteret konkrete anvendelige værktøjer til at mindske stress i vores liv.


Forløbet med Bodil har strakt sig over næsten et år og været delt op i tre faser. Indledningsvis med kick-off møder, hvor vi alle blev klogere på tegnene ved stress. Herefter var det muligt for den enkelte, at takke ja til et individuelt tilrettelagt samtaleforløb med Bodil. Som afrunding på forløbet er der i foråret -22 inviteret til opfølgende møder med overskriften: ’Pas godt på dig selv’.


"Vi kan kun anbefale et samarbejde med Bodil. Hun er altid imødekommende, smilende og positiv og har en yderst professionel og fagligt stærk tilgang til hendes arbejde med mennesker." 

Arbejdsmiljøgruppen i Center for Teknik og Miljø

På linkedIn skrev Nordex Food, Dronninglund:


"Trivsel og arbejdsglæde er vigtig for både medarbejdere og ledelse på Nordex, så derfor har vi i dag haft besøg af stresscoach Bodil Nielsen fra Atego,

som holdt et rigtigt godt oplæg omkring stresshåndtering."

Skal vi tage en uforpligtende snak?

Telefon 40542839


Privatlivspolitik

OK